ingilizce nasıl daha kolay öğrenilir

admin
Günümüzde çalışanların kariyer gelişimi için İngilizce çok önemli. Özellikle global firmalarda veya yurt dışı bağlantılı çalışanların mutlaka İngilizce'lerini geliştirmeleri ve aktif kullanır hale gelmeleri gerekli. Yurt dışı bağlanlatılı iş süreçlerinde çalışanlar için İngilizce çok önemli bir gelişim alanı. Beyaz yakalı konfor alanından çıkıp kariyeri için hamle yapmak istediğinde mutlaka dil gelişimini sağlamalı. Konunun önemi gereği araştırma yaparken Boutique English ile tanıştık. Neler yaptıklarını, yöntemlerini, kimlere nasıl hitap ettiklerini Çağatay Tomaş'a sorduk.

Kimdir Çağatay Tomaş? Kendinizden bahseder misiniz?

Lisans eğitimimi 2001 yılında Londra' da tamamladıktan sonra ABD'nin New Jersey eyaletine yerleştim ve 13 yıl yaşadım. Restoran işletmeciliği gibi farklı işlerim de vardı ancak asıl işim İngilizce dil eğitimi ile ilgiliydi. Ayrıca Amerika'da TESOL eğitimi aldıktan sonra İngilizce dersleri vermeye başladım. Yurtdışından ABD' ye dil eğitimi için gelen yabancıların dil gelişimlerini sağlıyorduk. Sonra Türkiye' ye dönme kararım ile çalışmalarıma İstanbul' da Boutiqiue English ile devam ettim. Şu an Eşim ve üç çocuğumla beraber İstanbul'da yaşıyoruz.

Konuşarak öğretme fikri nerden aklınıza geldi?

Bundan 6- 7 yıl önce, ABD' den Türkiye'ye dönme kararı aldığım süreçte bu iş aklımda şekillenmeye başladı. O yıllarda Türkiye'den ABD' ye gelen ve 6 ay civarı eğitim alan öğrencilerin çoğu Türkiye'ye İngilizce konuşabilir vaziyette dönerken aynı öğrenciler Türkiye'de yıllarını verip aktif bir şekilde İngilizce konuşamıyordu. Türkiye'deki eğitim sistemine göre belki mükemmel gramer öğreniyorlardı ancak konuşamıyorlardı. Öğrenme şekillerinin sonucu etkileyen bir farkı olmalıydı. Türkiye'de klasik yöntemlerle çok iyi gramer öğreniyorlar ve ABD'ye geldiklerinde aktif olarak İngilizce konuşmaya başlayabiliyorlardı. Aktif konuşabilmek için sadece gramer öğrenmek yeterli değil mutlaka konuşarak deneyimlemek gerekli.

Devamı : Kaynak : https://www.milliyet.com.tr/kariyer/ingilizce-nasil-daha-kolay-ogrenilir-6162577